Drömmen om evigt liv här på jorden har länge funnits hos oss människan. Det kan vi se i de arkeologiska fynd vi har från alla högre kulturer de senaste 10 000 åren. Ett återkommande tema är ungdomens källa där vattnet kan föryngra oss och ge ett längre och friskt liv – och det ligger faktiskt något i det.



Drömmen kommer också bli verklighet enligt en bok av Linus Petersson med titeln, ”Läkemedel mot åldrande – hur modern vetenskap ger oss obegränsad frisk livslängd” som kom ut 2024.

Han tar där upp det forskningsfält som startade i början av det här seklet och men tog ordentlig fart för ca 15 år sedan i Kalifornien. Idag är det en industri med över 100 företag där det pumpats in många miljarder dollar i riskkapital för att gör allt vad man kan för att forska fram ett piller som ger dig den eviga ungdomen.
År 2012 fanns inte ett enda, skriver Petersson. Men enligt honom har man nu redan kommit en bra bit på vägen.

Boken, som är lättläst och välskriven, är en blandning av populärvetenskap och filosofisk betraktelse kring varför man skulle vilja ha ett evigt liv och vilka konsekvenser det skulle ha på samhället. Men någon direkt lösning på problemet ges inte.

Den är också en beskrivning av en ny del av Big Pharma som är ute efter ära och berömmelse, men givetvis också pengar. Det är därför inte så konstigt att de stora techmiljardärerna i USA som bland andra Jeff Bezos (Amazon), Lary Page (Alphabet), Peter Thiel (PayPal) och Sam Altman (Open AI) är med och finansierar detta.

En som inte är ”med på tåget” är världens rikaste man Elon Musk. Han har sagt att han inte tror att människor bör försöka leva mycket längre än de gör nu eftersom det skulle kunna leda till en ”förkvävning av samhället” där gamla idéer dominerar och samhället inte utvecklas. En tanke som inte Linus Petersson tar upp.

Givetvis flockas vetenskapsmän med djärva idéer kring, som de vill försöka förvekliga, kring bolagen som växer fram. Boken nämner en rad professorer, som kan liknas vid rockstjärnor, och driver detta med löften om att det säkert går att få fram läkemedel för evigt liv.

Det hela fick riktig fart när postulatet ”The Hallmark of Aging” (tecken på åldrande) presenterades 2013, som bestod av nedanstående 9 punkter.

  1. Instabilitet av genomet
  2. Förkortning av telomererna (kromosomernas ändor)
  3. Epigenetiska förändringar (vilka gener som uttrycks i cellerna)
  4. Förlust av proteostasis (hur felaktiga proteiner bildas i cellerna)
  5. Felreglerad hantering av näringsämnen
  6. Mitokondriell dysfunktion (fel på cellernas energiproduktion)
  7. Senecenta celler (celler som inte fungerar, men finns ändå)
  8. Uttömning av stamceller (slut på de celler som vi behöver för att bilda nya celler)
  9. Förändrad intercellulär kommunikation

    Visst stämmer det att alla de nio punkterna är ett tecken på åldrande då de uppträder i större frekvens hos allt levande under livets gång.

    Sedan dess har det 2023 tillkommit tre nya ”hallmarks”.
  10. Kronisk inflammation (överaktivt immunsystem eller kronisk infektion)
  11. Dysbios (obalans i tarmfloran)
  12. Felaktig autofagi (cellena blir inte av med ”skräp” och bildar senecenta celler)

Alla de 12 punktera är egentligen det som ligger ligger bakom alla de sjukdomar vi har idag. Och att vi åldras är beroende på dem, har varit känt länge. Men bara för att man vet vad, betyder det inte att man vet hur man ska motverka dem. Speciellt inte som de flesta tecknen på åldrande hänger ihop – är beroende av varandra. Man kan inte åtgärda ett av tecknen på åldrandet, utan det hela är en helhet där hur snabbt man åldras styrs av den faktor som påverkar starkast.

Någon riktig djupdykning kring själva grundproblemet tas inte upp i boken. Petersson skriver också; Det behövs en mer robust och detaljerad vetenskaplig teori som förklarar mekanismerna som orsakar åldrandet.

Mina personliga åsikter
För mig är hela branschen en lekstuga för forskare för att kunna förverkliga sina fantasier, och som finansierar av lättledda miljardärer som tror att livet kan dissekerar ner till ettor och nollor. Att försöka tjäna pengar på det som vanliga människor ser som omöjligt, förutom att få berömmelsen, är en bra kombination för att stärka egot.

Tankarna går direkt till Elisabeth Holmes och hennes diagnostikbolag Theranos som skulle kunna göra över hundra analyser på en droppe blod, och på så vis diagnostisera de flesta sjukdomar, eller risk för sjukdom. Det är helt makalöst hur en ung kvinna kan förföra äldre rika män att satsa miljarder på något som alla med lite kunskap i IVD (in vitro diagnostik) direkt ser som omöjligt.

Det finns ett stort antal olika analysmetoder som används idag beroende på vilket ämne i kroppen man vill få fram ett mätvärde på. Men att göra allt i en liten bordsanalysator går bra inte. Att sen utifrån det diagnostisera alla sjukdomar och sätta in rätt behandling gör det hela än mer omöjligt.

Själv jobbade jag 17 år i diagnostikbranschen ”1979-1996”, och lanserat flera nya mätutrustningar och teknologier för att mäta olika ämnen i kroppsvätskor – både helt nya markörer och redan kända. Några nya revolutionerande teknologier har inte kommit sedan dess.

Jag bara skakade på huvudet när jag hörde talas om henne för första gången.
Holmes grundade sitt bolag 2003 och det gick i konkurs först 2018. Helt makalöst att hon kunde få driva det så länge, även om det de första 5-6 åren var i mycket liten skala. Totalt spenderades 1,4 miljarder dollar (ca 15 miljarder kronor) och bolaget var värt som mest 10 miljarder dollar.

Elisabet Holmes var dömd att misslyckas, och samma gäller enligt mig att ta fram ett piller för evigt liv. Ja, inte ens 10 eller 20 olika piller tillsammans skulle fungera. Ju fler man måste ta ju mer komplicerat blir det då tidpunkten man tar dem och dosen är än viktigare.

Den som är lite insatt i alla de makro- och mikrofaktorer som upprätthåller människans liv förstår hur omöjligt det hela är. Det gäller hur det vi äter bearbetas av matsmältning och vår mikrobiota, hur sedan näringsupptaget, både i tarmarna och slemhinnor, ger oss grundförutsättningarna för att sedan blodet, lymfan och den interstitiella vätskan som cirkulerat i kroppen fördelar näringsämnen och forsla bort avfallsprodukter, samt slutligen hur de olika cellernas reaktionsvägar påverkas av allt detta.

Livet och människan som så är ett ju ett självspelande piano utvecklat under miljarder år – nära nog till fulländning – men i en ständig kamp med de nedbrytande krafterna som finns i form av mikroorganismer och kosmisk strålning. De tar ändå till slut över.

Reaktionsvägarna i cellerna är för övrigt som i ett gigantiskt närverk av tusentals kemiska reaktioner som balanserats av evolutionen beroende på miljön som de olika livsformerna har på jorden. Och när det gäller människan uppnått en fulländning, och som är unikt för varje människa.

Vi måste ha respekt för de miljarder år som format den värld vi lever i. En värld som uppkommit av att bara det liv som klarar den miljö som funnits just då kunnat föra det vidare, och utvecklats till miljontals olika livsformer, där människan bara är en.

Det enda som skulle kunna skapa evigt liv är evolutionen själv. Och då först för encelliga organismer som lever i en konstant miljö. Detta då det som sagt är miljön kring oss som ger förutsättningarna som livet adapteras till. Amöban är det encelliga djur som har kommit längst i det fallet. Men med flercelliga organismer blir det betydligt svårare.

Och som ett tips till dem som forskar på detta kan jag rekommendera ett sätt att åtminstone minska risken att bli sjuk, och leva betydligt längre och friskare liv än de flesta. Det är frågan om att balanser enzymer GSK3. Det finns i alla celler och agerar där som en kommunikationscentral för många reaktionsvägar. Aktiviteten av enzymet måste balanseras så det inte är för aktivt och inte för inaktivt. Det är något som sker automatiskt via det vi äter och övrig livsföring.

Forskarna har de senaste 10-15 åren försökt ta fram många olika artificiella hämmare av GSK3, men aldrig lyckats balansera livsprocesserna som naturen kan.

Det enklaste och bästa sättet är dock att se till så man får ett lite extra tillskott av naturligt litium, ett av de grundämnen som tillsammans med väte och helium bildades vid Big Bang. Det finns mer eller mindre i vattnet du dricker och maten du äter.

Mer om det står att läsa i boken ”Litium det nya hälsomineralet”. Tanken på ungdomen källa är inte så fel då vissa källor innehåller lite mer litium än andra.

Så slutsatsen är att det bästa sättet att leva ett långt och friskt liv är att leva i en miljö som vi av evolutionen är skapade för, och att den är så konstant och opåverkad som möjligt. Det blir dock svårt då vår värld är i ständig förändring, och kommer så att vara i all evighet.

Av jord är du kommen och av jord skall du åter varda”. Det får vi nog leva med i framtiden också, men hur länge vi lever kan säkert påverkas av den moderna biomedicinen.

Men det enklaste och billigaste är nog att själv balansera kost – aktivitet – vila i enligt med den vetenskap vi redan har – vilket väldigt få människor gör idag. Men även det ger lite olika resultat beroende på våra genetiska förutsättningar.

PJF 2025-02-25